top of page

Про джерела фінансування державного бюджету України

Українська фундація розвитку

30.09.22

Джерелами фінансування державного бюджету України в період з 24 лютого по 28 вересня 2022 року є військові облігації, допомога МФО, довгострокові позики та гранти.

За даними Міністерство фінансів України фінансування Державного бюджету у період 24го лютого - 28го вересня становило 1,1 трильйонів гривень або 33,9 млрд дол. в еквіваленті. Хоча з квітня Мінфін говорить про необхідність щомісячного фінансування у 5 млрд дол. США (що верифікував МВФ), міжнародна допомога залишається суттєво нижчою за такі обсяги.


Міжнародна допомога є надзвичайно важливою для фінансування видатків держави з огляду на те, що податкові надходження не покривають потребу в збільшенні видатків на оборону. Війна – це надзвичайно дорого.


Майже третина від суми фінансування, а саме 315 млрд грн – це пряма купівля Нацбанком військових облігацій уряду, тобто емісія коштів. Всього у відповідній постанові КМУ передбачено, що НБУ у 2022 році зробить викуп облігацій на суму 400 млрд грн.

Варто зазначити, що великий обсяг емісії припав на червень, коли міжнародна допомога була суттєво нижчою за верифіковані 5 млрд дол. США. НБУ регулярно наголошує, що емісія призводить до вищої інфляції та девальвації гривні, що знижує купівельну спроможність населення та шкодить економіці.


Ринкові випуски військових облігацій тривалий період були на другому місці. Однак влітку після рішення НБУ підвищити облікову ставку до 25% та рішення Мінфіну залишати ставки майже незмінними, випуски військових облігацій не приносять великих обсягів фінансування.


Натомість на друге місце по значимості вийшли США, які надали Україні грантів на суму 8,5 млрд дол. США. США швидко розробили механізми підтримки і надають її у формі грантів, що не шкодить стійкості Україні в довгостроковому періоді. На днях США ухвалили рішення виділити Україні додаткову фінансову допомогу.


ЄС поки що надав підтримку у сумі 2,4 млрд євро. До кінця року уряд очікує отримати від ЄС ще 8 млрд євро в межах програми макрофінансової допомоги. Так, 1 млрд євро в межах цієї програми Україна отримала у серпні. В цілому, ЄС досить повільно надає підтримку порівняно зі США.


Питання регулярності та передбачуваності надходження зовнішньої допомоги залишиться актуальним і на наступний рік, коли за проєктом Держбюджету така допомога має профінансувати половину видатків державного бюджету.


Публікацію підготовлено за підтримки Європейського союзу. Її вміст є виключною відповідальністю ГО "Українська фундація розвитку" і не обов'язково відображає погляди Європейського Союзу.
bottom of page